Projektovati kancelarijsku zgradu izgleda lak posao. Ali, upravo ovde dolazi do izražaja umeće arhitekte da od jednostavnih prostora stvori delo praktično za rad, lepo za oko, na ponos stanovnika grada u kome se nalazi. Takav je slučaj s kulom EURAVENIR u francuskom gradu Lilu i projektantskim biroom LAN(Local Architecture Network).
Poznati arhitekta Rem Kolhas jednom je rekao: „U našem savremenom svetu projekti postaju apstraktni u smislu da više nisu vezani za određeno mesto ili grad. Oni oportunistički gravitiraju oko onih mesta koji im pružaju mnoge i dobre veze. Sve ovo pokazuje nove uslove koji su i lokalni i globalni, važni kako za Japance tako i stanovnike grada Lila.“

Budućnost Evrope
Ovaj njegov tekst omogućava da se razume projekat Lil-Evropa koji uradio Kolhas, glavni evropski poslovni i železnički čvor koji povezuje Pariz, Brisel i London. Unutar ovog projekta arhitekti Benoa Žalon(Benois Jallon) i Umberto Napolitano(Umberto Napolitano) iz biroa LAN Architects projektovali su gorenavedenu kancelarijsku zgradu, EURAVENIR(kovanicu od Evropa i budućnost).


Arhitektura „Euravenir“ stvorila je nov urbani prstor koji kombinuje privatno i javno, horizontalno i vertikalno. Osnova projekta pruža stanovnicima i kancelarijskim službenicima javni prostor koji jača društvenu interakciju. To je živ, otvoren prostor gde se ljudi koji rade u zgradi mogu pomešati s prolaznicima i kupcima koji obilaze radnje. Svaki nivo zgrade organizovan je oko centralnog jezgra oko koga gravitiraju svi kancelarijski prostori i vertikalna cirkulacija.


Fasade su organizovane s prozorima u nizu kako bi se dobila panorama od 360 stepeni i ušli u vidokrug novi delovi grada, zelene površine i sam centar grada. Fasade su napravljene od letvica i bakra. Odlikuju se raznovrsnim dizajnom što je proisteklo iz njihovih orijentacija i upotreba, kao i termalnih zahteva. Vertikalni motiv fasada prekinut je s tri različite trake koji ističu horizontalnu kompoziciju i čine neku vrstu krune- akroterion odnosno dekorativni stalak za ornament.
|